Spotify’da Muhtemelen Bilmedikleriniz

Gün içerisinde en fazla kullandığım uygulama kuşkusuz Spotify. Sabahtan akşama kadar her anıma eşlik eden müzikler benim için olmazsa olmaz. Çoğu özelliği benim bilip arkadaşlarımın bilmediğini görünce bunları sizlerle paylaşmak istedim umarım aralarında sizin de bilmediğiniz ve hayatınıza katacağınız özellikler olur, dilerseniz geçelim.

Photo by Heidi Fin on Unsplash

Spotifyda olmayan şarkıları Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz!

Yanlış duymadınız. Parçayı mp3 formatında kaydetmiş olmanız yeterli. Ben bilgisayarda Youtube’dan şarkının linkini alıp youtube-dl aracılığıyla mp3 formatında kaydediyorum. Açık kaynak bir proje olup, kötü amaçlı kullanılmadığı sürece yasal olarak parçaları indirmeyi sağlıyor. Bu işlemi yaptıktan sonra Spotify’a girelim.

(Daha detaylıca bilgi almak isterseniz: https://support.spotify.com/tr/using_spotify/features/listen-to-local-files/)

Eğer Podcasts’in üstünde Local Files veya Yerel dosyalar başlığı yoksa devamındaki iki maddeyle o başlığı orada görünür hale getirebilirsiniz.

Bu kısımdan Ayarlara giriyoruz:

Ardından yerel dosyaları gösterme kısmının açık konuma getiriyoruz.

Ekranın solunda çıkan Local Files’a (Yerel Dosyalar) tıklayıp, indirdiğiniz parçanın üzerinde herhangi bir şarkıyı playliste eklediğiniz gibi üç noktaya tıklayıp ekleyebilirsiniz :)

Peki… Telefondan dinleyemeyecek miyiz yani? İşte bu noktada da eklediğiniz playlisti telefonda offline dinlemeye açmanız/kaydetmeniz gerekiyor. Bu kısmı Spotify da kendi sitesinde anlatmış durumda. Aynı wi-fi bağlantısında olmanız önem arz ediyor.

Eklemekte yarar var: Sizin eklemiş olduğunuz bu parçaları bu playliste erişen diğer kişiler, bilgisayarlarında veya telefonlarında bu indirme ve eşleşme işlemleri yapılmadığından dolayı dinleyemiyorlar.

Bir başkasının çalma listesini kopyalayabilirsiniz!

Şöyle bi senaryo düşünelim şimdi: bir başkasının çalma listesindeki şarkıları beğendiniz, ekleme/çıkarma yapmak istiyorsunuz ve playlist ortak paylaşıma açık olmadıkça bu mümkün değil (Bu kısma ileride değineceğim).

Bu durumu çözmek için çalma listesini kaydetmeniz sonrasında soldan sürükleyip New Playlist’e getirmeniz yeterli. Aynı çalma listesinden sizin için oluşturdu şimdi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz içini. Bir örnekle göstereyim:

Bu örnekte ben Spotify’ın kendi playlisti olan “Good Vibes”ı takip ettim.

Playlistler içerisinde onu tıklayıp new playlist yazısına sürükledim.

Sonucunda ise bana ait şöyle bir playlist oluştu:

Ortak Çalma Listesi (Collaborative Playlist)

3–4 sene öncesine kadar Spotify’da bi arkadaşınıza DM şeklinde şarkı gönderebiliyordunuz. Hiçbir şey yazamıyordunuz ancak sadece şarkı atabiliyordunuz. Maalesef bu özellik kalktı ancak şimdilerde arkadaşlarınızla şarkı paylaşmak için tek yol linkini göndermek değil. Bu noktada ortak çalma listeleri devreye giriyor.

2017den beri en yakın arkadaşlarımdan Ece’yle biz bu özelliği kullanırız. Her senenin başında bir playlist açarız. Birbirimize önermek istediklerimizi, bak bunu dinliyorum sen de beğenirsin diyebileceklerimizi oraya ekleriz ve bir sene sonunda da bize tüm yıla dair anı gibi bir çalma listesi kalır. Size de kesinlikle önerebileceğim bir yöntem.

Spotify kendi sitesinde Ortak Çalma Listesi oluşturmayı bu şekilde açıklamış:

https://support.spotify.com/tr/using_spotify/playlists/create-playlists-with-your-friends/

Bir şarkı bitmeden diğeri başlasın

Genellikle şarkıların arasındaki o birkaç saniyelik sessizliği duymak istemiyorum ve müzik kesintisiz aksın istiyorum.

Ayarlarda yer alan bu kısımda şarkının sondan kaçıncı saniyesinden itibaren bi sonraki parçanın başlayacağına karar verebilirsiniz.

Ekran görüntüsüne göre A şarkısının son 9 saniyesinde B şarkısı başlıyor. Bu özellikle birlikte bir şarkının son saniyeleri diğerinin başıyla birleşince genelde yumuşak ve hoş bir harmoni oluştuğunun kanaatindeyim :) Ben başta önyargılıydım ancak bir kez deneyince bir daha vazgeçemez oldum diyebilirim :)

Podcastler…

Telefonda podcast dinlemek daha kolay geliyor çünkü yeni bir yayın geldiğinde karşıma çıkıyor.

Bilgisayarda podcastlere girdiğimde yeni yayın sırasına göre değil isme veya benim kaydetme zamanıma göre sıralanıyor. Yeni yayın geldi mi diye girip bakmam gerekiyordu ta ki Anasayfa’da yeni podcast bölümleri kısmını bulana kadar:

Artık takip ettiğim kanalların yeni yayınlarına Spotify’ın masaüstü uygulamasının anasayfasında erişebilecek olmak güzel :)

Umarım sizler için keyifli bir yazı olmuştur, ben yazarken çok keyif aldım. Çalışırken ve bu yazıyı yazarken dinlediğim playlistimi sizlerle paylaşıyorum. 🎶🧡

Görüşlerinizi, önerilerinizi veya Spotify’daki başka özellikleri paylaşmak isterseniz yorumlara bekliyorum!
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen alkışlamayı, beni takip etmiyorsanız etmeyi unutmayın 🌸☀️
Görüşmek üzere! Hepinize sağlıklı ve müzik dolu günler diliyorum. 🎶🧡

Mobile Developer at Otsimo. Interested in technology, computer science, yoga and Italian culture.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store