Podcast dinliyorum #1 yazım beklediğimden daha fazla ilgi gördü. Şirketten tasarımcı bir arkadaşım, çocukluk arkadaşım… Herkes bi yerlerden denk gelip yazıyı beğendiklerinden bahsetti bana. Bu kadar dinleyen, okuyan insanları görünce ben de bir şeyler daha paylaşma ilhamı buldum açıkçası.

Photo by Juja Han on Unsplash

5 KİŞİ PODCAST

Yayınlarında konuklarıyla derin sohbetler eden bu kanalı ben sevdiğim bir “Influencer” olan Ece Targıt’ın konuk olmasıyla keşfetmiştim. Geçtiğimiz günlerde milli basketbolcu Sinan Güler’in konuk olduğu yayına geldim ve onu dinledim, çok hoş bir sohbetti. Yine Ece’nin konuk olduğunu da tekrar dinlemek ve hatırlamak istedim çünkü üstünden oldukça zaman geçmişti. Yanılmadım, yine farkındalık yarattı bende.

Kanalın websitesi de o kadar güzel ki, hem içerikler hem de yayınlardan önemli noktalar da paylaşılmış. Konuklarla sohbetlerinde nelere değindikleri, konukların okudukları kitaplar, beğendikleri videolar… Dinlemeyecek olsanız bile siteye girmenizi öneririm.

Söyleceklerin önce üç kapıdan geçsin; doğru mu, lüzumlu mu, nazik mi? — Ece’yle olan yayından

Hem yayınların kendisine, hem de bahsettiğim o notlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

GOOD CITY SOUNDS

Photo by Jace & Afsoon on Unsplash

Bu hesap belki de Spotify’daki mevcut podcast kanalları arasında cidden kendine has bir farklılığı olan bir kanal. Şehirlerden sesler... Sanki oradaymışsınız hissi yaşamak için birebir.

Bu kanalın çıkış noktası aslında GOOD CITY GUIDES. Özge yerel turistlere tavsiyelerini blog niteliğinde burada paylaşıyor ve sonrasında da karantina sürecinde Good City Sounds adı altında podcastlerine başlıyor. “İster kahveni içerken, yemek yaparken arka planda aç; istersen de koltuğa uzan 5 dakika gözlerini kapat. O ana ışınla kendini. Bil ki yalnız değilsin, hepimiz aynı gemideyiz 💛” diyor.

Paris’te Saint Germain’de bir pastanedeymişsin gibi hissedeceğin 5 dakikalık bir kayıt veya Amsterdam’da bisiklet sürüyor hissedeceğin 6 dakika… Benim çok ilgimi çekti bu kanal, umarım sizin de hoşunuza giden kayıtlar olur içerisinde.

Arkadaşlarınızla Çeşmedeymiş gibi hissedeceğiniz 5 dakika da mevcut. Daha ne olsun? Kesinlikle hesaba bir bakmanızı öneririm.

Benim favorim mi.. Amsterdam’da bisiklet :)

KOLAY DEĞİL

Teknoloji üzerine edilen sohbet yayınları genelde minimum 40 dakikadan başlıyor halbuki benim tek seferde o kadar dinleyecek vaktim ve motivasyonum olmuyor. Yarım yarım dinleyince de bütünlüğü kaybediyorum. Bu kanalda yayınların o kadar uzun olmamasıyla birlikte, sohbetleri de hoşuma gitti.

Ocakta Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirmiş ve 3 ay önce yazılımcı olarak işe başlamış biri olarak ben de pazar sabahı kendimi bu yayını dinlerken buldum:

İlgisini çekebilecek okuyucularım olduğunu biliyorum. Diğer yayınlarına da bence bir göz gezdirin derim.

OTO.DİDAKT | Özlem Dinç

Birisinin hayatında saklı kalmış küçük bir tecrübe, bir başkasının hayatına sonsuz ilham verip, ışık tutabilir diyor Özlem Dinç kanalının açıklamasında.

Ve.. Refik Anadol… Bu ismi çok duydum, çalışmalarını da gördüm. Kendisinin her çalışmasını gördüğümde gurur duyuyorum ancak kendisi hakkında detaylı bilgim yoktu. Sonunda bi röportajını şöyle bi şehirlerarası yolda dinleme şansı buldum işte bu o röportaj da tam olarak bu kanalda.

Refik Anadol bir Medya Sanatçısı ve Yönetmen, bunun yanı sıra UCLA’de Tasarım Medya Sanatları bölümünde öğretim görevlisi. Machine Learning’le, veriyle sanatını icra ediyor. Çok geniş, sınırsız bir dünyası var ve ben çalışmalarından birini örnek olarak bırakmak istiyorum:

Röportajı da burada:

Keşke öğrenmeyi öğrenmek daha iyi öğretilseydi. — Refik Anadol

“Bütün bu öğrendiklerin ışığında, okulda öğretilmesi gerekirdi dediğin bir şey var mıydı” sorusuna “Keşke öğrenmeyi öğrenmek daha iyi öğretilseydi” diyor Refik. Kendisini Youtube’da da çeşitli videolarını izleyerek tanıyabilirsiniz ve Refik’in sitesine de kesinlikle bi göz atmalısınız! Pişman olmayacaksınız:

Benim için keyifli bir yayındı, hem Refik’i daha yakından takip edip hem de Özlem’in diğer yayınlarına da bakmayı düşünüyorum.

Benim dinlediklerim ve önerebileceklerim bunlardı. Sizin de beğendikleriniz varsa, bana önermek istedikleriniz varsa görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin! Kendinize çok iyi bakın, sevgiyle sağlıkla kalın 🧡🧸🎧

Mobile Developer at Otsimo. Interested in technology, computer science, yoga and Italian culture.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store