Konuşacak şeylerim olduğunu düşündüğüm, bunu biriyle yapmak isteyip de kimseyi ikna edemediğim ancak şimdi hemen hemen herkesin yayın yaptığı bu sektörde tam anlamıyla kaliteli içerik bulmanın zorlaştığı düşüncesindeyim. Aklımda yer edinmiş, kesinlikle dinlemenizi istediğim yayınları burada toplamak istedim. Dinlerseniz lütfen görüşlerinizi benimle paylaşın — sevdiğim şeyler hakkında konuşmayı çok seviyorum ❤️

Önerilerimin geneli yazılımcıları, girişimcileri veya bu alanlara ilgi duyanların beğenebileceği nitelikte. Ama hepinizin ilgisini çekeceğini düşündüğüm yayınlar da var. Okumaya devam edin lütfen❤️

Podcastlere bahsi geçen podcastin başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Başlığında * koymuş olduğum yayınlar çocukların yanında dinlendiğinde problem olabilecek kelimeler içermekte diye uyarmak isterim.
Keyifli okumalar ve dinlemeler!🎧

Serdar Kuzuloğlu ne okuyor? Ne izliyor? Nelerle karşılaşıyor?

Serdar Kuzuloğlu’nu yaklaşık 4 senedir sıkça takip ederim. Her konuşmasının altının çok dolu olduğunu düşünürüm. Bu yayın da onunla güzel bir sohbet ve neler okuduğundan bahsediyor. Önerilerde bulunuyor.

Sohbet içerisinde ilgilendiği 10 konuyu açıklıyor:

Yapay zeka, otomotiv/akıllı ulaşım/trafik, akıllı beslenme/gıda, tarım ve hayvancılık, perakende, endüstri 4.0/otomasyon, fintech/finans teknolojileri, dijital sağlık, akıllı şehirler, turizm, akıllı ev/akıllı yaşam

Günde 4–5 saatini Türkiyede ve Dünyada bu 10 konuda çıkan yazıları okuyarak geçirdiğini söylüyor. Daha fazlası için dinlemenizi öneriyorum.

Zafer Elçik’le Otsimo’nun hikayesi ve etki odaklı girişimcilik

Otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine evde destek vermek için uygulamalar geliştiren Otsimo’nun kurucu ortaklarından Zafer, şirketinden bahsederken aynı zamanda bu özel çocuklar hakkında önemli bilgiler veriyor. Her detayıyla beni etkileyen bir sohbetti. Gerek girişimcilik olarak, gerek özel eğitimle ilgili ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Yayının sonunda Zafer’in herkesten bir ricası var:

“Özel eğitime ihtiyacı olan çocukları eğitmeyi amaçlıyoruz, onların kaynaştırma okullarına gitmesini sağlamak istiyoruz ki toplumla aralarındaki farkı kapatabilelim. Konuşma terapisiyle ilk kelimelerini konuşabildikleri bir yere getirmek istiyoruz ki toplumla iletişim kurabilsinler. Asıl bu çocukların ve ailelerin zorlandığı konu, toplumda yer edinmek. Bir otizmli çocuğun ailesi toplu taşıma kullanamadığında, aileler çocuklarını parkta onlara garip geldiği için bir otizmli çocukla oynatmadıklarında, bir mağazada ses çıkarıyor diye o çocuğa üflediğinizde o çocukların aileleri çok üzülüyor. Siz aslında o çocukları eve hapsetmiş oluyorsunuz.

Zorlanan bir çocuk/anne/baba/ağabey/kardeş gördüğünüzde belki ucundan tutmak, empatiyle yaklaşmak ve onların hayatında bir anlık bir şey değiştirmek onların sokağa çıkmalarını sağlayabilecek, onları topluma karıştırabilecek bir değişim olacaktır. Herkesten empati kurmasını rica ediyorum.”

Yazılımcıların en çok yaşadığı psikolojik sorunlardan biri: Imposter syndrome

Bir Pazar sabahı kendimi bunu dinlerken buldum. Yaşadığım şeyin isminin bu olduğunu bilmeden dinledikçe “ e bu ben “ diyerek daha da merak içinde dinledim, aramızda bunu yaşayanların olduğunu düşündüğüm için kesinlikle paylaşmam gerek diye düşündüm. Onların bölüm açıklamasına yazdıkları şekilde açıklayayım:

“Bazen bulunduğunuz yere eğitiminizle, başarınızla, zekanızla değil de şans eseri geldiğinizi düşünürsünüz, aslında hiç de insanların zannettiği gibi zeki/başarılı/bilgili olmadığınıza inanır ve bir gün gerçek yüzünüzü görecekler diye endişe edersiniz ya işte bu duygunun adı imposter sendromu”

İlginizi çektiyse kesinlikle bu sohbeti dinlemenizi öneriyorum.

Dijital Nomad *

Dijital göçebelik neydi, nasıldı üzerine güzel bir sohbet. Konuk olan dijital göçebe de bir yazılımcı. Bali’den, Kolombiya’dan kod yazmak nasıl,

İnternet, akıllı telefon, tablet ve bulut tabanlı uygulamalar kullanarak lokasyondan bağımsız şekilde çalışan ve sürekli seyahat eden kişilere digital nomad ya da dijital göçebe deniyor. Deneyim odaklı yaşamı hayat felsefeleri haline getiren dijital göçebeler, çoğunlukla seyahat ettikleri ve kısa süreli yaşadıkları şehirlerdeki co-working alanlarda yani ortak paylaşımlı ofislerde, kafelerde çalışıyorlar. İş hayatı ile seyahat kavramını birleştirmenin en özgürlükçü yolu olarak görülen dijital göçebelik; özellikle tasarım, fotoğraf, yazarlık, dijital pazarlama, yazılım, stratejik danışmanlık ve proje yönetimi gibi alanlarda kendisini gösteriyor. (kaynak: https://blog.flypgs.com/digital-nomad-nedir-dijital-gocebelerin-populer-duraklari/)

Stoacılık *

İsmini sıkça duyduğum ve belki ben de uygulayabilirim diye araştırıp sonra konunun içeriğini unutup durduğum bu felsefeyi dinlemek aklımda kalmasına daha yardımcı oldu.
Stoacılık101
1- Bilgelik: Sürekli öğrenme isteği
2- Ölçülülük: Aşırı duygulardan kaçınmak
3- Adalet: Görmek istediğin adaleti uygulamak
4- Cesaret: Gereken her durumda cesaret göstermek
Sadece bunlardan ibaret değil ancak bölümün sonunda 4 maddede stoacılık bu şekilde özetleniyor.

Dış Koşulların Yönetilebilirliği

Bir şeyleri kontrol etmeyi çok seven, kontrol edemeyince gerginlik duyan ben, yukarıdaki podcasti en az 5 kez dinlemişimdir herhalde. Kendinizi; yönetmeye çok odaklanmış, biraz bu konuda düşünmeye ve gevşemeye ihtiyaç duyan bir halde bulursanız bu podcasti dinlemenizi öneririm.

Sims’ten hayatta işe yarar iz düşümleri *

“Sims ve hayata dair nasıl benzerlikler olabilir yani işe gidiyorsun eve geliyorsun evet ama daha fazlası değil” diyordum ve açıkçası çok güzel bir içerik beklemiyordum bu yayından. 8.dakikada hayatla benzeştirdiği noktalar anlatılmaya başlanıyor. Gerçekten beni etkileyen bi yayın oldu, ara ara yine bir kısmını açar dinlerim ve kendime hatırlatırım.
Örneğin; bir Sim gergin ve mutsuzsa yaptığı şeylerde de pek başarılı olmuyor, yemek yaparken elini kesiyor, yakıyor. Mutluysa, özgüvenliyse gayet başarılı bir şekilde yapıyor. Bir başka örnek ise, etraf kirliyse Sim mutsuz ve verimsiz oluyor.

Çok keyifli bir bölüm, fark etmediğim çok şeyi fark etmeme neden oldu🌸

Benim bu yazıda kesinlikle paylaşmak istediğim yayınlar bunlardı. Yine çok beğendiğim yayınlar oldukça bu yazıya bir seri olarak sürdürmeyi hedefliyorum. Spotify linkleri koydum ancak dilerseniz çoğuna Youtube’dan da erişebilirsiniz.

Podcast dinliyorsanız sizi en etkileyen podcast bölümü veya en sevdiğiniz kanal hangisi? Benim tavsiyelerimden dinlediğiniz oldu mu görüşleriniz neler benimle paylaşırsanız sevinirim!

Kendinize iyi bakın, mümkün olduğunca evde kalın 🧡

Mobile Developer at Otsimo. Interested in technology, computer science, yoga and Italian culture.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store